Klasa IA wojskowa Oddziały Przygotowania Wojskowego
OPW

W tej klasie realizowany jest program Ministerstwa Obrony Narodowej OPW - Oddziały przygotowania wojskowego. Klasa adresowana jest bezpośrednio do młodzieży, która wiąże swoją przyszłość ze służbami mundurowymi. Program szkolenia i warunki nauki - Oddziały przygotowania wojskowego będą realizowały kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową, a program szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego  realizowany będzie w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

MEN

Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową tj. 6 Batalion Logistyczny 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, w części praktycznej. Szkolenie kończyć będzie 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki.

Minimalna liczba godzin przewidziana na zajęcia realizowane w liceum wynosi 230 godz. nauki. Przewidziano 53 godziny teoretyczne i 177 godzin praktycznych, w tym obóz szkoleniowy. Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia posiądzie między innymi wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej z wybranych zagadnień regulaminów ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, z podstaw wychowania wojskowego jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.

Uczniowie, którzy rozpoczną edukację w kasie wojskowej OPW – będą  realizować:

• ujednolicony program szkolenia, przy wsparciu MON,
  • uczestniczyć będą w obozach i zajęciach specjalistycznych  prowadzonych przez doświadczonych instruktorów,
  • będą mogli  odbyć skróconą służbę, która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej,
  • będą mogli uzyskać dodatkowe punkty rekrutacyjne przy aplikowaniu na uczelnie wojskowe.

W tej klasie będzie realizowana również innowacja pedagogiczna „Szkoła Oficerów” w ramach której uczniowie będą uczestniczyć w wielu zajęciach i kursach zdobywając stosowne certyfikaty potwierdzające uzyskane kwalifikacje i umiejętności: kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, kurs strzelecki, kurs skoczka spadochronowego, kurs pływania, kurs samoobrony, kurs płetwonurka czy ochrony imprez masowych. Będą realizowane również zajęcia wysiłkowe przygotowujące uczniów do egzaminu sprawnościowego oraz dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego.

Program klasy skierowany jest do młodzieży zamierzającej związać swoją przyszłość z pracą w służbach mundurowych.

• geografia,
  • wiedza o społeczeństwie,
  • język angielski
  • przedmiot realizowany w ramach innowacji pedagogicznej: zajęcia specjalistyczne
W czwartek - 29 kwietnia, kadeci z Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale z rąk generała brygady Artura Dębczaka – dyrektora Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej otrzymali certyfikaty poświadczające ukończenie III edycji Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.
Klasa wojskowa OPW