Klasa IC Straży Granicznej

W klasie realizowane jest innowacja pedagogiczna „Klasa Straży Granicznej”. Klasa Straży Granicznej prowadzona jest na mocy porozumienia z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Klasa o tym profilu to oferta dla osób, które lubią aktywny tryb życia i chcą związać swoją przyszłość z pracą w służbach mundurowych, agencjach ochrony oraz w zawodach, gdzie istotne są przepisy prawa i podwyższona sprawność fizyczna.

Nauka w tej klasie daje możliwość zdobycia wiedzy o specyfice pracy formacji, jaką jest Straż Graniczna, jej podstawowych zadaniach, sposobach pełnienia służby granicznej, musztrze, obowiązujących regulaminach i przepisach, zasadach użycia środków przymusu bezpośredniego, broni palnej, środków łączności.

Uczniowie tej klasy odbywają szkolenie wojskowe, które kończy nadanie certyfikatu dającego dodatkowe punkty przy staraniu się o pracę w Wojskowej Jednostce Straży Granicznej.

W programie klasy przewidziano m.in. zajęcia z samoobrony z elementami taktyki i technik interwencji, pomoc przedmedyczną, wyjazdy do placówek SG, wymarsze kondycyjne, dwa obozy kondycyjno-szkoleniowe w placówkach Straży Granicznej w Zakopanem i Bieszczadach – każdy po 5 dni. Uczniowie wyjeżdżają na zajęcia do Nowego Sącza, do portu lotniczego w Krakowie – Balicach , a także na patrol graniczny do jednostki SG. Zajęcia teoretyczne w szkole oraz wyjazdowe prowadzone są przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Obozy szkoleniowe w placówkach Straży Granicznej

Całość szkolenia obejmuje następujące bloki tematyczne:

• pierwsza pomoc przedmedyczna;
  • szkolenie zapoznawcze;
  • regulaminy i przepisy SG;
  • służba graniczna;
  • szkolenie strzeleckie;
  • podstawy działań granicznych;
  • samoobrona z elementami taktyki i techniki interwencji.

Dodatkowo realizowane są kursy nauki i doskonalenia pływania, uczniowie mogą również uczestniczyć w kursie nurkowania czy skoczka spadochronowego.